Bağlar Mahallesi 8.Sokak No:44/46B Bağcılar/İstanbul
Pzt-Cum 09:00 - 17:00 / Cmrt 10:00 - 13:30
Bağlar Mahallesi 8.Sokak No:44/46B Bağcılar/İstanbul
Pzt-Cum 09:00 - 17:00 / Cmrt 10:00 - 13:30
Soğutma Tesisat Sistemleri

Soğutma işlemi, ortamın veyahut maddenin sıcaklığının düşürülmesi demektir. Ortamın sıcaklığının var olan sıcaklık düzeyinin altına düşürülmesi ve sonrasında alınan sıcaklığın muhafaza edilmesi soğutma sistemlerinin üstlendiği görevdir.

Genel olarak bilinen merkezi soğutma sistemleri de iletimin mümkün olması için hazırlanmış borular sayesinde çalıştırılmaktadır. Sistemin içerisinde soğutulmuş akışlar iletilmektedir. Bu sayede düşürülmüş ısı soğutucu cihazlara ulaşmaktadır. Böylece ortamda talep edilen soğutma işleminin uygulandığı görülür. Soğutma cihazlarına örnek olarak da fancoil ve klima santralleri gösterilebilir. Isının asıl soğutulması işlemiyse, merkezde bulunan soğutucu cihaz sayesinde yapılmaktadır. Bu cihazlar chiller olarak geçer. Cihazın temel görevi ısıyı içerisine çekip sıcaklık belirgin oranda düşmesini sağlamaktadır. Soğuyan akışkanın soğutma tesisatının içerisinden geçmesinin ardından döngü süreklilik sağlar. Birçok soğutma cihazı bulunmasından ötürü genel olarak bu cihazlara uygun bir sistem tercih edilir. 

Soğutma Tesisat Türleri

Soğutma tesisat sistemleri genel olarak profesyonel bir çalışma yapısıyla hazırlanırlar. Düzeneğin en iyi şekilde kurulması gerekli olan mekanlarda sürekli soğutma işleminin uygulanabilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden temelde bir döngünün var olduğu, uzun ömürlü tesisatlar olarak geçmektedir. Soğutma işlemleri içerisindeyse birden fazla çözüm seçeneği bulunur. Hem soğutma cihazları hem de soğutma yöntemleri söz konusu çeşitliliğin var olmasını sağlayan nedenlerdendir. Türleri belirtmek gerekirse, klima santralli, Fan-Coil sistemi, VRF sistemi, Split kilimalı ve yerden, duvardan ısıtma sistemleri gösterilebilir. Bu seçeneklerin her biri gerekli olanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Birçok konuda, özellikle çalışma sahalarında kaliteyi üst seviyeye çıkarmak için tercih edilir. 

Klima Santralli Soğutma Tesisat Sistemi:

Klima santralinin bulunduğu soğutma sistemleri, ısıtma sistemlerinde bulunan mekanizma gibi çalışmaktadır. Bu yüzden genellikle temiz havayı zararlı gazlardan ayrıştırarak koşullandırır. Egzoz havası ve temiz hava birbirlerine karışmazlar. Hatta bu süreç içerisinde birbirlerine enerji vererek ilerledikleri görülmektedir. Bu yüzden enerjiden tasarruf etmek isteyenler için oldukça etkili bir seçenektir. Kapalı ortamlarda bulunan, nem ve sıcaklık oranının istenilen şartlarda olabilmesi için konforu ön plana çıkarır.

Fan-Coil Soğutma Tesisat Sistemi:

Genel olarak toplu kullanım alanlarında yer alan bir soğutma sistemidir. Ticari binalarda, hastanelerde, otellerde sürekli olarak tercih edilmektedir. Farklı iki tipinin olmasının yanı sıra tercih edenlerin enerji tasarrufu konusunda rahat etmesini sağlamaktadır. Ayrıca konfor konusunda ön plana çıkan seçeneklerden biri olduğu söylenebilir. Yaz aylarında soğutma işlemleri, kış aylarında ısıtma çalışmaları için tercih edilebilir bir sistem niteliği taşır. 

VRF ile Soğutma Tesisat Sistemi:

VRF soğutma sistemleri, değişken debili klima sistemleri olarak bilinirler. Genel olarak iklimlendirme ihtiyacının bulunduğu mekanlarda tercih edilir. Bu yüzden yük ihtiyacının sürekli olarak değişiklik gösterdiği oteller, hastaneler ve diğer kabalık alanlarda kullanılmaktadır. Yapısı ve düzeneği sayesinde bağımsız yapılarda yerleştirilebilen, etkili bir soğutma sistemi olarak geçer. 

Split Klima ile Soğutma Sistemi:

Split klima sistemleri, merkezi çözümlerin aksine daha çok lokal çözümlerde tercih edilmektedir. Hem ekonomik hem de etkili bir çözüm olarak faydalanılmaktadır. Ayrıca farklı modellerinin ve soğutma kapasitesinin olduğu bilinir. İklimlendirme alanlarında kullanılmasının yanı sıra farklı tasarımlarla hazırlanmaya müsaittir. Duvar, salon, yer ve gizi tavan gibi seçenekler ortama ve tercihinize göre çeşitlendirilebilecek kadar fazladır. 

Zeminden Soğutma Sistemleri:

Zeminden, yerden yapılan soğutma sistemleri, aslında ısıtma sisteminin birebir aynısıdır. Aradaki tek fark sistemin çalışma düzeninin tam tersine çevrilmesidir. Belirli hesaplamaların yapılarak kullanıldığı sistem, ısının istenilen oranda azaltılmasını mümkün hale getirmektedir. Yalıtım sistemi olarak da geçmesinden ötürü iyi bir yatırım olduğu söylenebilir. Firmamız, tüm bu tesisat sistemlerinde, sizlere en iyi seçenekleri sunmaya odaklıdır. Bu yüzden bu alandaki farkımızla memnuniyetinize uygun hareket etmeye önem veriyoruz. 

  • Bağlar Mahallesi 8.Sokak No:44/46B Bağcılar/İstanbul
  • Hafta İçi :09:00 - 17:00
    Cumartesi :10:00 - 13:30
  • +90 212 474 43 32
Randevu Al

Bize Soru Sorabilirsiniz