Bağlar Mahallesi 8.Sokak No:44/46B Bağcılar/İstanbul
Pzt-Cum 09:00 - 17:00 / Cmrt 10:00 - 13:30
Bağlar Mahallesi 8.Sokak No:44/46B Bağcılar/İstanbul
Pzt-Cum 09:00 - 17:00 / Cmrt 10:00 - 13:30

Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemleri herhangi bir alanın istenilen sıcaklığa getirilmesini sağlamak amacıyla kurulan sistemlerdir. Isıtma tesisatının kullanımı ise bina içerisindeki sıcaklığın istenilen derecelerde tutulabilmesi için kurulan bir mekanik tesisat türüdür. Isıtma tesisatındaki ana amaç ortamın sıcaklığını sağlamak ve dışsal hava etkilerinden koruyarak, Isı kaybının önüne geçmektir. Isıtma sistemleri genellikle konfora yönelik tasarlanan sistemlerdir. Bu tasarımlar yapılırken en çok dikkate alınması gereken unsur ise sistemden alınabilecek en üst düzey verimliliktir. Isınma tesisatları, merkezi olarak hastanelerde, otellerde, alışveriş merkezlerinde ve sergi salonlarında(showroom) tercih edilmektedir. Konutlarda ise, merkezi sistemlerin yanı sıra lokal ısınma tesisatları kullanılmaktadır. Efa Mekanik olarak, verimli ve çevre dostu bir ısıtma sistemi sunarken kullandığımız bazı sistemler şunlardır;

  • Merkezi Isıtma Sistemleri
  • Bireysel Isıtma Yerden
  • Isıtma Sistemi Fancoil
  • Isıtma Sistemleri Radyant
  • Isıtma Sistemleri
  • Doğalgaz Sistemleri

Merkezi Isıtma Sistemleri
Merkezi ısıtma sisteminin çalışma şekli, tek bir merkezde yani sistemin bulunduğu kazandaki enerjinin dairelerde yer alan radyatörlere sıcak su vererek ısının radyatörlerlere dağıtımı ile ısınması ve bu ısının ortama yayılması şeklinde gerçekleşmektedir. Başka herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan evlerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Günümüz ısınma sistemleri arasında yaygın olan ve konforlu bir sistem olarak adlandırmak mümkündür.

Bireysel Isıtma
Bireysel ısınma sistemleri herhangi bir merkezi sisteme bağımlı olmayan ve yaşam alanı içerisindeki kişiler tarafından kontrol edilebilen ısıtma sistemlerinin tamamına denmektedir.

Yerden Isıtma Sistemi
Yerden ısıtma sistemi, zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısı ile ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Sistemde ısı bütün bir döşeme sahasından yayılmakta ve oda içinde homojen bir ısı dağılımı sağlanarak konforlu ve yer tasarrufu imkanı sağlayan ısıtma sistemidir.

Fan Coil Isıtma Sistemleri
Fan oil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistemdir. Bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğutulmuş su, bina içine dağıtılmış fan coil cihazlarına dağıtılır. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soğuk su ise su soğutma grubunda üretilir

Radyant Isıtma Sistemi
Radyant ısıtma sistemi, ısıtmanın tasarlandıkları ortamlarla hem konveksiyon hem de ısıl ışınım yoluyla ısı alışverişi yapan bir HVAC teknolojisine sahip bir sistemdir. Radyant sistemin kullanıldığı ortamlarda ısı alışverişinin yarısından fazlası ısıl ışınım yoluyla edinilmektedir.

Doğalgaz Sistemleri
Doğalgazlı ısıtma sistemleri günümüzde en yaygın kullanılan ısıtma sistemlerinin başında gelmektedir. Bunun nedeni ise doğalgazın hem uygun fiyatlı hem de ulaşılabilirlik açısından bir çok yerde bulunmasıdır. Diğer ısıtma sistemlerinde olduğu gibi doğalgazlı ısıtıcı sistemlerinde de belirli bir cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar arasında en popülerleri de kombi, merkezi sistem, radyant ve doğalgaz sobasıdır.