Bağlar Mahallesi 8.Sokak No:44/46B Bağcılar/İstanbul
Pzt-Cum 09:00 - 17:00 / Cmrt 10:00 - 13:30
Bağlar Mahallesi 8.Sokak No:44/46B Bağcılar/İstanbul
Pzt-Cum 09:00 - 17:00 / Cmrt 10:00 - 13:30

Sıhhi Tesisat Sistemleri

Suyun insanlık için önemi çok büyük olmak ile birlikte hem bizler hem de gelecek nesillerimiz için giderek ulaşılması zor bir kaynağa dönüşeceği öngörülmektedir. Bu yüzden sistemin önemi çok büyüktür. Sıhhi tesisat sistemleri ile, yapılarda kullanım suyunu elde etmek ve kullanıldıktan sonra atık haline gelen suyun geri dönüşümünün sağlaması hedeflenmektedir. Kullandığımız yapılarda ki suya erişim ve kullanma kolaylığını sağlayan bu sistem aynı zamanda suyun giderlerden alt yapıya ulaşmasını sağlamaktadır.

Efa Mekanik olarak, doğayı ve kaynaklarımızı korumayı amaçlarken sıhhi tesisat sistemlerimizde kullandığımız bazı sistemler şunlardır;

Kullanım Suyu Tesisatları : Su tesisatı genel olarak kullanılmış atık suyun bina dışına çıkarılması veya kullanılacak olan temiz suyun bina içerisinde yayılması için kurulan bir sistemdir. Kendi içerisinde kirli su tesisatı, kullanım suyu tesisatı (temiz su), sıcak su tesisatı ve soğuk su tesisatı olarak ayrıştırılır.

Hidrofor Sistemleri : Şehir şebekesinin yetersiz kaldığı durumlarda, yüksek binalarda ya da su kesintisine karşı su deposu bulunan binalarda kullanıcıya suyun konforlu bir şekilde ulaştırılmasını sağlayan pompa ve kontrol ekipmanlarından oluşan bir sistemdir.

Bahçe Sulama Sistemleri : Sistem bahçelerde istendiği doğrultuda kurulması ile pratik bir sulama sistemi sunmaktadır. Pis Su Tesisatları : Yapılarda su akıtma yerlerinden gelen kullanılan suları şehir kanalizasyonuna ileten boru bölümüne bina pis sıhhi tesisatı denir.

Su Yumuşatma Sistemleri : Su kaynaklarından sertlik (kireç) giderimi amacıyla kullanılan arıtma üniteleridir. Su yumuşatma sistemleri, sertliğin yükselmesine neden olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını, sodyum iyonları ile yer değiştirerek suyun yumuşatılmasını sağlar.

Drenaj Sistemleri : Binaların dış duvarlarından temele sızan suların ya da yeraltı sularının bina ve altyapı elemanlarına zarar vermesini önlemek amacıyla yapılan su yalıtımı uygulamasıdır. En genel tanımıyla bina çevresindeki suyun toplanarak, yapıya ulaşmadan tahliye edilmesidir.

Vitrifiye Malzemeleri : Vitrifiye, kil ve kaolin karışımından oluşur. Karışıma daha sonra ince öğütülmüş kuvars ve feldspat eklenir. Isın genleşmeyi etkileyen kuvars, seramik sırın iyi bir şekilde oluşmasını, feldspat ise üründeki akışkanlığı ve sertleşmeyi sağlamaktadır.

Yağmur Gideri Sistemleri : Çatılarda biriken suların tahliyesi için kurulan sistemlerdir.

Sifonik Yağmur Gideri Sistemleri : Çatılar, teraslar ve peyzaj alanlarındaki yağmur sularını, hatlarda oluşturulan vakum kuvveti ile toplayıp deşarj eden ve binadan uzaklaştıran sistemdir.